São Nicolau, Kapverdy – místo, které navždy zůstane ve Vašem srdci

Kapverdy jsou stále častější destinací nejen českých turistů, ale také investorů, kteří sledují světové trendy. Připravujeme seriál článků o Kapverdách, ve kterých Vám přiblížíme svět tohoto atlantického souostroví, a pomůžeme Vám porozumět prostředí, které se zdá být tak odlišné, a přesto s vazbami na Českou republikou.

Kapverdská republika je společnost občanů svobodné země, která nabízí neobyčejný potenciál růstu těm, kteří ji pochopí. A to doslova. Nejen svým občanům, mladým politikům, ale i zahraničním investorům.

Pochopit Kapverdy ale neznamená letět do all-inclusive hotelu. Samozřejmě, pokud Vám takový druh odpočinku vyhovuje, je to zcela v pořádku. Stačí se obrátit na některou z kompetentních agentur, jako je například EXIMtours, a Vaše přání budou uskutečněna.

My se ale zbýváme potenciálem růstu, a to nejen životní úrovně Kapverďanů, ekonomiky země, ale také investic. Tentokrát Vás vezmeme na ostrov São Nicolau, který leží uprostřed severního souostroví, nazývaného Barlavento, neboli návětrné. Již během přistávání si všimnete bílých krajek vln na oceánu, které lemují ostrov kolem pobřeží. Z letiště se dostanete za 20 minut do hlavního města Ribeira Brava, které leží v údolí obklopeném horami. Zde jsme našli ubytování v útulném penzionu Pensao Jardim, kde se o nás starala milá a přátelská provozovatelka, paní Chia.

São Nicolau vás naprosto ohromí svojí přírodní krásou. Fantastické hory i krásná pobřeží kontrastují tyrkysové modři Atlantického oceánu. Ostrov navštěvují především turisté, kteří milují trekking a samozřejmě přírodu. Množství turistů, které míří na São Nicolau, je rok od roku vyšší. Pro investory se nabízí příležitost uložit svoje finanční zdroje na střednědobý až dlouhodobý horizont do pozemků, jejichž cena je v porovnání ostatními ostrovy Kapverd příznivější. Zhodnocení pozemků nebo využití na budoucí developerské projekty je bezpečnou investicí. Stále ale zbývá mnoho úkolů, které je nutné vyřešit. Silnice, tam kde jsou, mají výbornou kvalitu. Do některých koutů ostrova ale vedou pouze nezpevněné cesty, poseté množstvím kamenů. Pokrytí signálem mobilních operátorů je v odlehlejších oblastech a v horách nedostatečné.

Pláže na São Nicolau patří mezi nejkrásnější na světě, ale jsou prakticky pouze na jihu a severozápadě ostrova. Je určitě potřeba dovybudovat základní infrastrukturu. Místní samospráva si je těchto priorit plně vědoma.

Sešli jsme se se starostou ostrova São Nicolau, váženým panem José Martinsem, který nám potvrdil ochotu ke spolupráci s evropskými investory. Podpora municipality je pro investice a podnikání klíčová a starosta Martins je člověk, který dobře rozumí nejen potřebám ostrova a jeho obyvatel, ale je i připraven pomoci novým projektům.

São Nicolau je ostrov, jehož krása ve Vás zůstane a budete se tam chtít znovu vrátit.

Martin Landa, Česko-kapverdská obchodní komora, Boa Vista, listopad 2023
[email protected]

Žádné komentáře
Share:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *