Vnitrostátní doprava na Kapverdách – nedoceněná podnikatelská příležitost

Kapverdské ostrovy, 16. října 2023 – Kapverdský archipelág, složený z 10 hlavních ostrovů a několika menších ostrůvků, má před sebou velký úkol, pokud jde o rozvoj dopravní infrastruktury. Ačkoli tyto ostrovy nabízejí nádherné pláže a kulturu, které lákají turisty z celého světa, zůstává dopravní infrastruktura na Kapverdách na začátku cesty. Jak mnoho návštěvníků zjistí, návaznost mezi ostrovy a vnitrostátní doprava zůstávají výzvou.

Některé z Kapverdských ostrovů patří mezi nejoblíbenější turistické destinace, jako jsou Sal, Boa Vista a Santiago. Tyto ostrovy lákají návštěvníky svými krásnými plážemi, historickými památkami a pestrým kulturním dědictvím. Ovšem cestování mezi ostrovy a vnitrostátní doprava zůstávají problematické. Není ani tak problém v kvalitě, jako v četnosti, a pro místní obyvatele i v ceně. Pokud zaplatíte cca 90 EUR za jeden let mezi ostrovy na dovolené, tak je to přijatelné, ale pokud byste měli takto létat do práce jako místní obyvatel, je to už moc.

Osobní lodní doprava na Kapverdách je rozvinutá nedostatečně. Přestože zde existují pravidelné trajektové spoje, nepokrývají všechny trasy. Některé ostrovy jsou tak částečně izolované a těžce dostupné, což ztěžuje pohyb obyvatel i turistů.

Vnitrostátní letecká doprava na Kapverdách také čelí omezením. Mezi hlavními ostrovy létají spoje i několikrát v týdnu, ale například mezi Santiagem a Sao Nicolau je to jen jeden let týdně. Více letových tras a frekventovanější spoje by zlepšily situaci a posílily propojenost ostrovů.

Kapverdská vláda a soukromé společnosti by se měly zaměřit na zlepšení této situace a na vybudování moderní a efektivní dopravní infrastruktury. S rozvojem dopravní infrastruktury je spojen i rozvoj místní ekonomiky. Jeden z klíčových problémů spočívá v nedostatečné konkurenci. Větší konkurence povede ke snížení cen a zlepšení kvality služeb pro cestující.

Nedostatek dopravní obslužnosti na Kapverdách je však i příležitostí, zejména pro zahraniční investory a podnikatele. Kapverdské ostrovy mají obrovský potenciál pro rozvoj turismu, a proto by měly přilákat investory, kteří budou investovat do rozšíření leteckých i námořních dopravních služeb.  Poptávka stále převyšuje nabídku, a trend rozvoje jak kapverdské společnosti, tak turismu dává vysokou míru jistoty návratnosti investic do dopravy. Zlepšení dopravní infrastruktury by přineslo prospěch jak místním obyvatelům, kteří by měli snazší přístup ke službám a pracovním příležitostem, tak i turistům, kteří by mohli lépe a pohodlněji objevovat krásy všech ostrovů.

Vybraní vnitrostátní dopravci

Vnitrostátní letecký dopravce Bestfly

Lodní dopravce vnitrostátních (meziostrovních) námořních linek CV Interilhas

Žádné komentáře
Share:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *